Čeští podnikatelé podceňují pojištění odpovědnosti, může to pro ně být i likvidační
Zatímco živelní škody si pojistí tři ze čtyř českých podnikatelů, rizika spojená s odpovědností za způsobené škody a s přerušením provozu při neočekávané události mnozí dost podceňují. Pojištění odpovědnosti má totiž sjednáno jen zhruba každý druhý, a přerušení provozu pak necelá polovina procenta z nich.
Navíc z těch podnikatelů, kteří mají odpovědnost sjednanou, se třetina pojistila pouze na jeden milión korun.
Odpovědnost alespoň ve výši 10 miliónů
Současně se ovšem mění i legislativa. Přestože je nový občanský zákoník v platnosti již téměř tři roky, oblast týkající se odpovědnosti stále mnoho podnikatelů podceňuje.
Průměrná i maximální výše odškodnění strmě stoupá, a to nejen u škod na majetku, ale především u újmy na zdraví. Mnoho klientů tyto skutečnosti podceňuje a sjednávají si limity v rozmezí 1 až 5 miliónů korun, což je však mnohdy nedostatečné. I pro ty nejmenší firmy doporučujeme limit minimálně ve výši 10 miliónů, ale v závislosti na vykonávané činnosti to může být i mnohonásobně více,“.
Případná škoda, kterou podnikatel může jiné osobě či firmě způsobit, totiž může být pro něj v některých případech i likvidační. Stejně tak vynucené přerušení provozu, neboť i v takovém případě musí dál hradit stálé poplatky za energie, případně platit leasingy apod.
Tříměsíční výpadek stál truhláře 650 tisíc
Přerušení provozu má však podle průzkumu pojištěno pouze necelé půlprocento z oslovených podnikatelů.
„Nedávno jsme řešili požár lakovny v truhlářské výrobě. V pronajaté budově byly poškozeny zásoby a movité věci, navíc i střecha. Stroje na leasing a budova byly pojištěné, vlastní stroje majitele nikoliv,“ poukázal na jeden z případů podcenění rizik Káňa.
„Bohužel pojištěny nebyly zásoby materiálu ani přerušení provozu. Škoda na budově byla vyplacena, avšak z důvodu nedostatečně nastavené pojistné smlouvy klient přišel o zhruba 1,4 miliónu Kč za zásoby a stroje. Následně o dalších 650 tisíc Kč přišel v důsledku tříměsíčního přerušení provozu, než se mu podařilo obnovit výrobu v jiném pronajatém objektu,“ dodal.
Podnikatelé by si podle expertů měli přizpůsobovat pojistky aktuálním potřebám firmy. „Tímto krokem se do budoucna předejde mnoha nepříjemným situacím,“.
Přitom pojištění přerušení provozu, zásob a strojů při uzavření pojištění profesní nebo firemní odpovědnosti stojí až o třetinu méně než samostatně, dodává generální reprezentant Vladimir Franc z Allianz pojišťovny. Program Allianz Plus řešení zvýhodňuje klienty až dvojnásobkem plnění v případě uzavření více druhů pojištění. Stačí se zeptat . Zavolejte nám. 603143926